تبلیغات
BahramG07 | بازیهای کامپیوتری ، اندروید ، بادا
    RSS
دانلود جدیدترین بازیهای کامپیوتری و گوشی اندروید

این جمله همه چیزمان به همه چیزمان میخورد واقعاً به اندازه قوانین نیوتون در کشور اهمیت دارد. سرویس ایمیل ملی با آن همه آب و تاب به عنوان یک سرویس دولتی، آنقدر جوانب عجیب و غریب دارد که به خوبی نشان میدهد چرا کاربران میلی به این میل ندارند و نسبت به این ای میل، بی میل هستند!

 با هم برخی از عجایب این سرویس ملی را می بینیم:

۱-با یک سایت طرف هستید که گواهینامه دیجیتال آن از بقالی مشهدی عباس تهیه شده است!
اگر به سایت ایمیل ملی سر بزنید و certificate آن را مورد بررسی قرار دهید می بینید که این گواهینامه فاقد تاییدیه ریشه است و در واقع یک گواهینامه دیجیتال کاملاً غیر استاندارد است. اما چرا؟ ایمیل ملی اسمش رویش است باید همه چیزش ملی باشد پس با این حساب نمی شود از یک صادرکننده گواهینامه دیجیتال خارجی برای آن گواهینامه دیجیتالی که مورد تایید مرورگرها باشد تهیه کرد. از طرف دیگر ما خود فاقد حتی یک CA تایید شده هستیم و با کارهایی به شدت مثبتی هم که اخیراً در جهت بهبود و نهادینه کردن امنیت جهانی وب! در ماه های اخیر انجام داده ایم مسلماً هرگز روی یک صادرکننده گواهینامه دیجیتال استاندارد و تایید شده ایرانی را تا یکی دو قرن آتی نخواهیم دید. در واقع با این اوصاف اینکه شما بتوانید اطمینان حاصل کنید این گواهینامه معتبر است یا خیر ناممکن است. مگر اینکه اثر انگشت چند صد کاراکتری موجود در گواهینامه را حفظ کنید. کار سختی نیست! از روی آن به مدت یک هفته هر روز چهار هزار مرتبه بنویسید حفظ می شوید!


نکات ایمنی داده ها مانند تاییدیه معتبر یا باطل بودن گواهینامه دیجیتال طبعاً به دلیل عدم وجود OCSP Server قابل رعایت نیست. جالبتر اینکه شما وقتی وارد ایمیل می شوید برای اینکه در ذوقتان نخورد شما به بخش توجیه افکار عمومی می برد و کلی می بافد که امنیت کیلو چند است؟! دلت خوش است ها!؟ بزن تایید کن برود حوصله داری! این کار مانند آن است که به کودکان دبستانی توصیه کنید بستن کمربند ایمنی به شدت چیز مزخرفی است!

۲-ظاهراً ایمیل ملی از نظر مسئولان چیزی بیش از ایمیل است زیرا تاکنون هیچ جای دنیا باب نبوده که مقادیر هویتی مانند کد ملی از کاربران خواسته شود. نکته مهمتر این است که این سرویس بر خلاف سامانه کد ملی ثبت احوال که از طریق سامانه داخلی برای بانکها و سایر نهادهای مرتبط با تایید هویت در دسترس است، باید امکان دسترسی از اینترانت ملی و اینترنت بین المللی داشته باشد و بدین لحاظ ارتباط دادن آن با یک لیست به روز از کل جمعیت ایران واقعاً شاهکاری است که فقط از مسئولان ایرانی بر می آید.

۳-نکته مهمتر اینکه اگر مسئولان قصد دارند خدمات دولتی از طریق اینترانت ملی ارایه دهند که اتفاقاً کار بسیار خوبی است و کار تایید هویت و … را آسان می کند بهتر است مانند همه جای دنیا آن را از ایمیل ملی تفکیک کنند. اما چرا؟ اولاً همیشه ایمیل راه بازیابی رمز فراموش شده اکانت اصلی باید باشد و دوماً اینکه عقلاً درگیر کردن همه مشخصات هویتی تایید شده و واقعی یک جامعه با یک سرویس عمومی مانند ایمیل اقدامی به شدت ضد امنیتی است که اتفاقاً نه تنها مورد تایید کشورها نیست که در اغلب کشورها این نوع تجمع داده ها بر اساس قوانین داخلی آنها به شدت منع شده است.

۴-با توجه به اینکه عملاً گواهینامه دیجیتال معتبر در این ایمیل استفاده نشده زمینه برای استفاده نادرست از آن وجود دارد و این مورد به خصوص در دسترسی کاربران از طریق پروکسی و وی پی ان و یا سفرهای خارجی و ایرانیان مقیم خارج مشکل جدی می تواند ایجاد کند.

۵-هنوز تنظیمات دسترسی IMAP و یا POP3 از طریق ایمیل کلاینتها مانند Outlook و Thunderbird را در آن پیدا نکرده ام و اگر قرار باشد سرویس صرفاً تحت وب یا همان وب میل مد نظر طراحان بوده باشد مسلماً کاربرانی که به ایمیل حرفه ای تر نگاه می کنند از آن اصلاً استقبال نخواهند کرد.

۶-اگر پشت صحنه سرویس دهی این خدمات ایمیل ملی هم مانند ظاهر آن باشد باید منتظر خیلی چیزهای جدید در حوزه ایمیل با گسترش استفاده از آن باشیم!

در مجموع ایمیل ملی هم مانند سایر چیزها یک تجربه جدید و تا حد زیادی خام است و به نظر میرسد تا زمان تبدیل شدن به یک سرویس ایمیل مطمئن باید کارهای اساسی بر روی آن انجام شود. البته به عنوان یک واقعیت لزوم وجود آن مانند شبکه ملی داده ها بسیار حیاتی است.

لینکها

لاگین ایمیل ملی: https://mail.iran.ir

توجیه غیر استاندارد بودن گواهینامه دیجیتال: http://mail.iran.ir/helpدسته بندی : Android ,
برچسب ها : شبکه , اینترنت ملی بین المللی ,

نظرسنجی

به نظر شما مطالب وبلاگ چطور است ؟

 
آمار بازید
  کل بازدید ها :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بروز رسانی :
 
درباره ما


  ایجاد کننده وبلاگ : بهرام قدس قره جه