تبلیغات
BahramG07 | بازیهای کامپیوتری ، اندروید ، بادا
    RSS
دانلود جدیدترین بازیهای کامپیوتری و گوشی اندرویداز این مقاله به بعد قصد داریم در قسمت وبلاگ نویسی به معرفی مهمترین وبلاگ‌های فارسی زبان و انگلیسی بپردازیم و به شکل مختصری آنها را با هم مقایسه کنیم و پس از عضویت در یکی از معروف‌ترین آنها، مدیریت وبلاگ را آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید ...

شاید یکی از بیشترین نام‌هایی که این روزها در دنیای مجازی اینترنت به گوش می‌خورد و بارها آن را به شکل‌های مختلفی از افراد گوناگون شنیده باشید، "وبلاگ" باشد! جملاتی مثل : " سری به وبلاگ  من بزن" یا "وبلاگ فلان شخصیت را دیده‌ای؟".

وبلاگ چیست؟
واژه Weblog ترکیبی از دو کلمه Web و Log است. Log واژه‌ای انگلیسی به معنای "دفتر گزارش سفر کشتی‌ها" است و در زبان تخصصی کامپیوتر، به فایل‌هایی برای ثبت گزارش وقایع رخ داده در کامپیوتر گفته می‌شود. Weblog در زبان انگلیسی به شکل کوتاه شده Blog نیز استفاده می‌شود.

وبلاگ که با نام‌های فارسی وب‌نوشت، وب‌نامه یا تارنگار نیز شناخته می‌شود، یک صفحه یا مجموع چند صفحه اینترنتی است که افراد در آن مطالبی را به ترتیب زمانی از جدید به قدیم می‌نویسند. این مطالب می‌تواند به شکل اطلاعات، خاطرات، نوشته‌های مورد علاقه، مقالات و... باشد.
معمولاً در انتهای هر مطلب، بسته به تنظیماتی که نویسنده انجام می‌دهد، تاریخ و ساعت ارسال آن، نام نویسنده، لینک ثابت به کل آن نوشته و نظرات خوانندگان درج می‌شود.
فاصلة زمانی بین مطالب وبلاگ بنا برخواست نویسنده بوده و مطالب آن همانند صفحات وب در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. اکثر وبلاگ‌ها دارای روشی برای بایگانی و آرشیو کردن یادداشت‌های نویسنده هستند که اجازه دسته‌بندی اطلاعات بر اساس تاریخ یا موضوع را می‌دهد.
با ایجاد یک وبلاگ در سرویس دهنده‌هایی که در این مقاله معرفی می‌شوند، می‌توانید از این پس مطالب خود را در اینترنت منتشر کنید.
محبوبیت وبلاگ
شاید یکی از دلایل محبوب شدن وبلاگ‌ها، سادگی دسترسی و کار با آن و نیز زیاد شدن تعداد سرویس دهنده‌هایی است که به صورت رایگان این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند باشد. امروزه داشتن یک آدرس اینترنتی مشابه سایت، مقوله‌ای است که خیلی‌ها تشنه آن هستند و می‌خواهند همچون ایمیل آن را داشته باشند.

سرویس دهنده‌های وبلاگ انگلیسی
 Blogger :
باز هم گوگل و ورود این اُعجوبة اینترنتی در مبحث بلاگ نویسی!
بی‌شک blogger محبوب‌ترین و بهترین سرویس دهنده وبلاگ در زبان انگلیسی است که البته سرویس فارسی آن هم در دسترس بوده و با رفتن به آدرس
www.blogspot.com یا به صورت مستقیم از خود سایت گوگل می‌توانید به این سایت فارسی دسترسی پیدا کرده و در آن ثبت نام کنید.
 یکی از امکانات و مزایای این سایت، استفاده از سرویس به اشتراک گذاری تصاویر پیکاسا ( Picasa ) و قرار دادن عکس در وبلاگ است.


شکل 1 : صفحه اول سایت blogger

Windows Live Space: مایکروسافت هم برای اینکه از رقیب سرسخت خود یعنی گوگل در سرویس وبلاگ عقب نماند MSN Spaces را با نام  Live Spaces ارائه داده است، که در آمریکا جزو مشهورترین‌ها می‌باشد.

Blog.com: این سرویس هم اکثر زبان‌های دنیا از جمله فارسی را پشتیبانی می‌کند. از مزایا و امکانات این سرویس بلاگ، امکان موضوع بندی نوشته‌ها، آلبوم عکس اختصاصی و قالب‌های فارسی است.

Blog.co.uk: همانطور که از آدرس این سایت بر می‌آید، سرویسی انگلیسی بوده و دارای مزایا و امکانات خوبی همچون فضای 20 مگابایتی برای گذاشتن انواع فایل‌ها ( عکس، فلش، MP3، MPG ) خصوصی سازی وبلاگ و اضافه کردن افراد خاصی که می‌خواهیم مطالب ما را ببینند، می‌باشد.

eponym: یکی از سرویس‌های مدیریت وبلاگ است که امکان ساخت آلبوم و آپلود عکس را در فضای 10 مگابایتی می‌دهد.

WordPress.com: سرویس دیگری است که به تازگی در لیست خود، زبان فارسی را اضافه کرده و امکان موضوع بندی مطالب را دارد.

سرویس دهنده‌های وبلاگ فارسی
blogfa.com: یک ابزار قدرتمند برای ساخت و مدیریت وبلاگ فارسی است که آدرس اینترنتی به شکل Yourname.blogfa.com را به کاربر اختصاص می‌دهد. این سایت یکی از سایت‌های برتر سال 86 می‌باشد.

Persianblog.com:  بی‌شک یکی از اولین و قدیمی‌ترین سرویس‌های وبلاگ نویسی در ایران بوده که مدتی است دامنه خود را به Persianblog.ir تغییر داده است.

Mihanblog.com: یکی دیگر از وبلاگ‌های مطرح فارسی که البته به زبان انگلیسی هم در دسترس می‌باشد.

Parsiblog: یکی از جمله سرویس دهنده‌های خوب وبلاگ‌های پارسی است.

و برخی دیگر از وبلاگ‌های فارسی عبارتند از :
 blogpars.com، PersianWeblog.ir، webphoto.ir، iranblog.com و ...

مقایسه آماری وبلاگ‌ها
وبلاگ‌ها یکی از پربیننده‌ترین سایت‌ها در بین سایت‌های ایرانی است که ترافیک زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. با وجود سایت‌های متعدد وبلاگ نویسی، بین این سرویس‌ها محیط رقابتی شکل گرفته است.
بر اساس آماری که توسط ITiran.com در سال 85 گرفته شده، اینگونه سرویس‌ها از جنبه‌های تعداد بازدیدکننده‌ها و ترافیک بالاتر با یکدیگر مقایسه شد و سایت Blogfa.com در رتبه اول و Persianblog و Mihanblog با کمی ‌اختلاف در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.
به همین دلیل در ادامه ابتدا عضویت در این وبلاگ و در شماره‌های آینده مدیریت آن را شرح دهیم.


شکل 2 : اعداد ارقام مربوط به سال 85 است

ثبت نام در بلاگفا
برای ثبت نام در بلاگفا، پس از ورود به این سایت، می‌توان از قسمت بالای سایت روی لینک "ثبت وبلاگ جدید" یا در وسط صفحه روی دکمه "ایجاد وبلاگ جدید" کلیک کرد.
همانطور که در شکل2 مشاهده می‌کنید. باید تمام فیلدهای فرم را به دقت پر کنید( به شکل2 دقت کنید).

در ادامه فیلدهای مهم توضیح داده می‌شود:
نام کاربری: نامی که انتخاب می‌کنید همان نام وبلاگ شما خواهد شد و آدرس اینترنتی آن به شکل
http://USERNAME.blogfa.com است. همانگونه که در شکل 3 مشاهده می‌کنید بعد از تکمیل فرم اگر نام کاربری مورد نظرتان قبلا ثبت شده باشد، پیغامی مبنی بر عدم امکان ایجاد وبلاگ نمایش داده می‌شود.
کلمه عبور: برای ورود و مدیریت وبلاگ استفاده می‌شود.
عنوان وبلاگ: متنی که در این قسمت وارد می‌شود، در بالای صفحه وبلاگ ظاهر خواهد شد.
نام نویسنده: نامی است که مطالب به این نام ثبت می‌شوند و معمولاً در انتهای هر مطلب خواهد آمد.
شرح وبلاگ: به منظور نشان دادن ماهیت اصلی سایت استفاده شده و در صفحه اول وبلاگ، در زیر نوشته عنوان ظاهر می‌شود.
ایمیل خصوصی: ایمیلی که در این قسمت وارد می‌شود در اختیار سایت بلاگفا بوده و برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده نیست.
ایمیل نویسنده: در وبلاگ توسط بازدیدکنندگان قابل مشاهده است و عمومی خواهد بود.
منطقه زمانی: برای درج ساعت ارسال مطالب بکار می‌رود.
تعداد پست‌ها در صفحه نخست: تعداد پست‌های صفحه اصلی را مشخص کرده و می‌تواند بین 1 تا 30 باشد.
در چند مورد بعدی نحوه نمایش تاریخ و زمان مطالب ارسالی و نوع بایگانی آن‌ها تعیین می‌شود.

نکته: برای نحوه آرشیو مطالب چنانچه مطالب شما کم است می‌توانید بایگانی ماهیانه و اگر مطالب حجم بالایی دارند، هفتگی را انتخاب نمایید. در این صورت مطالب بصورت هر ماه یا هفته در صفحه مشخص ظاهر می‌شود.

آخرین مورد هم که معمولاً برای ثبت نام‌ها در اینترنت وجود دارد، و بلاگفا هم از آن مستثنی نیست، قوانین و مقررات سایت می‌باشد. در انتها هم با زدن دکمه "قبول قوانین و ایجاد وبلاگ" منتظر تایید بلاگفا برای عضویت باشید. در صورتی که شناسه انتخابی تکراری نباشد، پیغام خوش آمد برایتان نمایش داده خواهد شد.


شکل 3

به عنوان مثال، در این وبلاگ، ماهنامه رایانه‌خبر با شناسه کاربری http://rayanehkhabar-mag.blogfa.com عضو شده است و از این پس ما نیز برای ادامه مقالات وبلاگ‌نویسی و برای آموزش مدیریت وبلاگ‌ها، نمونه‌‌های عملی را روی این وبلاگ انجام می‌دهیم.

با زدن روی لینک بازگشت به صفحه نخست و وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور در قسمت مدیریت وبلاگ، وارد صفحه مدیریت می‌شویم. پس از آن میزکار وبلاگ باز شده که با زدن روی لینک مشاهده وبلاگ (شکل 3)، می‌توانید وبلاگ خود را که فعلاً خالی می‌باشد و مطلبی در آن درج نشده را مشاهده کنید. در مقاله بعد با درج مطالب جدیدی در وبلاگ آشنا می‌شوید.

سخن پایانی

امروزه داشتن یک وبلاگ پربیننده چیزی کمتر از سایت‌های پر زرق و برق نیست، پس سعی کنید وبلاگ نویسی را شروع کنید تا وبلاگی پر بیننده داشته باشید.دسته بندی :

نظرسنجی

به نظر شما مطالب وبلاگ چطور است ؟

 
آمار بازید
  کل بازدید ها :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بروز رسانی :
 
درباره ما


  ایجاد کننده وبلاگ : بهرام قدس قره جه